ساخت چرخدنده

ساخت چرخدنده | هزینه ساخت چرخدنده

امروزه برای ساخت انواع چرخدنده روش های متنوعی وجود دارد. این روش ها هر کدام دارای یک سری معایب و مزیت ها هستند. البته می توان برای اینکه بهترین کارایی را از دستگاه خود داشت با توجه به نوع کارکردی که چرخ دنده دارد و جنسی که از آن تولید شده است آن را خریداری نمود.

در قدیم چرخ دنده ها به صورتی که امروزه وجود دارند نبودند. چرخ های اصطکاکی ازجمله‌ آن‌ها بود که در بیشتر اموراتی که مورد نیاز بود از آن استفاده شده است.

در حال حاضر از چرخ دنده هایی که دارای دندانه می باشند استفاده می شود. این دندانه ها یک مزیت بسیار بزرگ دارند که باعث می شود از لغزش جلوگیری کند و موجب یکنواختی در حرکت شود.

 

ساخت چرخدنده

 

روش های ساخت چرخدنده

راه های مختلفی برای ساخت چرخ دنده وجود دارد که در ذیل به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

یکی از این روش ها ریخته گری است: از این روش بیشتر برای سرعت های خیلی کم چرخ دنده هایی که نیازمند دقت بسیار بالا نیستند کاربرد دارد و از آن استفاده می شود.

روش دوم فرم دادن است: این روش بیشتر برای تولید چرخ دنده هایی مناسب است که از ابعاد و دقت های متوسطی برخوردار می باشد و به تولید انبوه می رسد.

روش سوم متالوژی پود است: این روش تولید چرخ دنده برای فلز های با مقیاس کوچک و البته تولید انبوه به کار برده می شود.

حتما مطالعه کنید  تولید و ماشین کاری انواع قطعات صنعتی

روش چهارم را می توان روش ماشین کاری دانست: از این روش بیشتر برای سرعت های خیلی بالا و نیز چرخ دنده هایی که نیاز به دقت بسیار بالا دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه های مورد نیز در ساخت چرخدنده

  • دستگاه هاب

دستگاه هاب که از آن در ساخت چرخدنده مورد استفاده قرار می گیرد یک نوع از دستگاه فرز می باشد. برای تولید نوع تیز پیچشی یکی از کاربردی ترین دستگاه هایی است که وجود دارد. مکانیسم آن به روش چرخاندن ابزار است که در فاصله‌ زمانی مشخص و سرعتی که به دستگاه داده می شود موجب ایجاد دنده هایی در صفحه شده و چرخ دنده را به تولید می رساند.

یکی از ویژگی های این دستگاه ایجاد گوشه های منحنی بر روی محصول تولید شده می باشد که این کار به ‌وسیله‌ ابزاری تیز و بر روی سطحی مارپیچ انجام می دهند.

  • دستگاه هابينگ

این دستگاه دارای تیغه های همسو و بدنه‌ مارپیچ می باشد که دارای برجستگی هایی با فاصله‌ مناسب است که از این طریق برش هایی دقیق و برابر میزان مورد نظر ایجاد می کنند.

 

دستگاه های مورد نیز در ساخت چرخ دنده

عملیات خان كشی در ساخت چرخدنده

از روش خان کشی در ساخت چرخدنده بیشتر در رابطه با تولید دندانه های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.ابزاری که برای برش از آن‌ها استفاده می شوند را روی سطحی که به شکل مخروط است قرار داده می شود. پس از آن در طول چرخ دنده ای که به صورت خام است حرکت می کند و دندانه هایی را در داخل آن به صورت هم شکل و مساوی ایجاد می کند.

حتما مطالعه کنید  تعمیر انواع چرخدنده های صنعتی

به طور کلی خان کشی یک فرآیند براده برداری است. وسیله ای که در آن کاربرد فراوانی دارد سوزن خان کشی نام دارد. این سوزن لبه هایی برنده دارد که به صورت متقاطع هستند. مکانیسم اثر آن به صورت عبور از سوراخ های داخل خان به وسیله‌ کشش و فشار است که نهایتاً باعث براده برداری می شود. این فرآیند به طور معمول در صنایع خودرو سازی بیشترین کاربرد را دارا است.

دلیل استفاده‌ زیاد در این صنایع را باید سرعت عمل بسیار زیاد خان کشی نسبت به سایر عوامل دیگر قلمداد نمود. از دیگر مزایای خان کشی می توان به دقت بسیار بالا و نرمی در پرداخت با میزان خطای بسیار پایین دانست.

نحوه‌ عملیات خانکشی در تولید چرخ دنده به این صورت می باشد که در اکثریت مواقع از سوزن های خانکشی استفاده می شود که باید گفت بدون این سوزن ها امکان برش چرخ‌دنده های خام وجود ندارد

طراحی های مختلف در این نوع سوزن ها باعث شده است که اشکال متفاوتی را بتوانند برش دهند و لبه دار کنند. بر این اساس می توان به وسیله‌ دستگاه خان کشی فرآیند دندانه دار کردن چرخ‌دنده ها را به فرم های دلخواه و اشکال مختلف تعیین نمود. برای پرداخت چرخ‌دنده ها در این روش از دقت هایی که مورد نیاز صنایع مختلف است استفاده می شود.

 

ساخت چرخدنده

ماشین ساخت چرخدنده سایز

در تولید چرخ دنده های جناغی پیوسته تنها ماشینی که حرف برای گفتن دارد ماشین ساخت چرخدنده سایز است. اولین و مهم‌ترین تولیدات آن نیز همین نوعی که در بالا اشاره شد است. مزیتی که این دستگاه دارد بهره مندی از دو ابزار برش است که با فاصله‌ منظم از همدیگر کار شده اند و به صورت رفت و برگشتی حرکت می کنند.

حتما مطالعه کنید  تعمیر گیربکس صنعتی

مکانیسم اثر این ماشین به این صورت می باشد که با شروع حرکت یکی از ابزار های برش نصب چرخ دنده برش داده می شود و در حرکت برگشتی ابزار دوم قسمت دوم آن نیز برش داده خواهد شد. با عنایت به اینکه این دستگاه به وسیله‌ حرکت رفت و برگشتی ابزار های بسیار تیز برش بهره می گیرد و از میزان دقت بسیار بالایی نیز برخوردار است به همین دلیل چرخ دنده هایی را که با این روش تولید می شوند را یکی از با کیفیت ترین اجناس موجود در بازار دانست و تولیدات این دستگاه فوق العاده می باشد.

سایر ماشین های ساخت چرخدنده

در تولید چرخ دنده های مخروطی دو نوع ماشین ابزار از ابتکاری ترین آن‌ها هستند. مکانیسم یکی از این ماشین ها برای ساخت چرخ دنده هایی است که به شکل مخروطی مستقیم می باشند و نوع دیگر آن برای تولید چرخ دنده هایی به کار می رود که دارای دندانه های منحنی شکل هستند. نوع دیگر جرخ دندها ، چرخ دنده شانه ای می باشد. ساخت هر کدام از این دو نوع دارای کاربردهای متنوع و مختص به خود است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

فرآیند پرداخت در ساخت چرخدنده

در تولید چرخ دنده فرایند پرداخت نقش اساسی دارد. چرخ دنده هایی که عملکرد آن‌ها در جاهایی با کیفیت بسیار بالا مورد نیاز است، به طور حتم باید پرداخت شوند. ظریف کاری از طریق براده برداری به روش های خاص و نیز یکنواخت کردن لبه های دندانه ها ازجمله‌ این روش های پرداخت است.

4.4/5 - (23 امتیاز)

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
دریافت قیمت و مشاوره